Rodzaje lamp filmowych

2019-01-18

Rodzajów lamp filmowych jest ogromna ilość. Każda lampa tego typu jest bardzo specyficzna i wykorzystywana przy innych ujęciach podczas kręcenia filmów. Bardzo często również wykorzystywane jest kilka lamp w tym samym momencie. Ustawiane są według zapotrzebowania w miejscach, które mają być odpowiednio doświetlone. Strumień światła jest dopasowywany do części projektu, do tego co ma być widoczne najbardziej. Jakość oświetlenia wpływa w dużej mierze na jakość kręconego filmu, dlatego też potrzebny jest profesjonalny i różnorodny sprzęt tego typu.

 

Pośród dostępnych na rynku, na całym świecie lamp filmowych odnajdziemy przede wszystkim lampy LED, lampy na świetlówki, lampy fluorescencyjne, lampy wyładowcze HMI, popularne lampy żarowe, które wykorzystywane są podczas kręcenia filmów od wielu lat. Każda z przedstawionych lamp wykorzystywana jest do czegoś innego. Jedne lampy mają zabarwienie ciepłe, inne bardziej stonowane - niebieskie lub białe. Natężenie światła oprócz jego barwy również jest bardzo istotne. Lampy z możliwością regulacji są bardzo wygodne w użytkowaniu na co dzień. Planowanie rozstawu oświetlenia filmowego powinno odbywać się znacznie wcześniej. Każda scena filmowa może wymagać innego typu światła i jego intensywności, dlatego znajomość oświetlenia i umiejętność bezproblemowego nim operowania jest podstawą w branży filmowej. Lampy filmowe http://lumensc.pl/sprzet-swiatlo-konwencjonalne.html wykorzystywane przy produkcjach światowych są rozstawiane po całym planie filmowym, aby każda scena była idealnie widoczna, a ustalone elementy, jak najlepiej doświetlone.

 

Fachowe operowanie światłem na planie filmowym

Operowanie światłem jest sztuką i wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, nawet dla profesjonalisty każda scena wymaga skupienia, ponieważ każda jest inna, każdy film jest inny i trzeba planować oświetlenie do każdej sceny inaczej. Jest to ciężka praca, tym bardziej, że na barkach oświetleniowca spoczywa duża odpowiedzialność za jakość zdjęć filmowych.

 

Czy łatwo jest znaleźć lampy filmowe w sprzedaży?

Większość lamp filmowych oraz studyjnych jest dostępna bez problemu w sprzedaży. Wybór najlepszych jest często dyktowane marką, która oferuje osprzęt tego typu. Opinia o lampach wykorzystywanych podczas kręcenia autentycznych filmów oraz amatorskich filmików jest bardzo ważna. Dla fachowca niekoniecznie, gdyż jest on w stanie odnaleźć na rynku takie żarówki i lampy, które idealnie zdadzą egzamin na planie. Osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z kręceniem filmów mogą skorzystać z porad fachowców na forach internetowych, jest to opcja, która pomaga w wyborze najlepszych rozwiązań. Oferty sklepowe z kolei konkretnie opisujące swoje produkty, wskazują na ich parametry, co również ułatwia sprawę zakupu lamp filmowych. Lampy filmowe, choć wydaje się większości widzom oglądających ekranizacje kinowe, że nie są jakimś ważnym elementem całego przedsięwzięcia, to tak naprawdę bez dobrych lamp i odpowiedniego operatora trudno byłoby stworzyć hit kinowy, który zadowoli widza. Efekty specjalne, światło, dźwięk, dobra jakość obrazu, odpowiednio przygotowane role aktorskie, wszystko to musi ze sobą odpowiednio współgrać. W innym wypadku może wyjść film klasy B, niskobudżetowy, który nie jest zbyt częstym wyborem kinomaniaków.